piwnice ratusza w cZasie otwarcia pierwszego weekendu dla zwiedzających (7)
Facebook
Facebook
YouTube

Za nami pierwszy weekend powszechnego odsłaniania tajemnic piwnic dawnego XVIII-wiecznego pułtuskiego ratusza. Mowa tu oczywiście o liczących blisko trzysta lat pomieszczeniach „ukrytych” pod tarasem na tyłach Urzędu Miejskiego oraz wieży ratuszowej. Miejsce tajemnicze – bo niedostępne do tej pory – tylko w pierwszą sobotę i niedzielę lipca odwiedziło ponad pół tysiąca osób (516).

Przeprowadzone przez Gminę Pułtusk prace inwestycyjne polegające na adaptacji starych piwnic do nowych funkcji kulturowych i edukacyjnych to dopiero początek nowych atrakcji. Taras nad piwnicami stopniowo pięknieje i staje się przyjaznym zakątkiem. W połowie lipca pojawi się na nim kawiarenka (także w łączniku wieży i urzędu), która w swej ofercie zaproponuje nam znakomitą kawę, owocowe napoje i lody własnej produkcji. A więc powrót do tradycji, gdyż właśnie tu funkcjonowała kiedyś kawiarenka „Ratuszowa”. Brzmi obiecująco? A przecież jeszcze w to lato liczymy na zakończenie prac i oddanie do zwiedzania XVI i XVII-wiecznych pojezuickich korytarzy we wzgórzu Abrahama.

Wracając do piwnic ratuszowych: w pięciu połączonych ze sobą pomieszczeniach Muzeum Regionalne przygotowało ekspozycję „Praetorium Pultoviensis” (łac. „Ratusz Pułtuski”), która opowiada dzieje pułtuskiego magistratu od pierwszej wzmianki w przywileju biskupa płockiego Jakuba z Kurdwanowa z 1405 roku do reformy funkcjonowania miasta w 1727-1729 r. dokonanej przez biskupa Andrzeja Kostkę Załuskiego. Czasowo można tu również zobaczyć artefakty pozyskane przez archeologów podczas prac na terenie piwnic. Wystawa będzie niebawem ubogacona o prezentacje na urządzeniach multimedialnych oraz makiety architektoniczne, ale z pewnością już teraz warta jest obejrzenia. Kolejna okazja w najbliższą sobotę i niedzielę 10 i 11 lipca 2021 r. w godz. 10:00-18:00.

Zapraszamy!

Andrzej Popowicz
Dyrektor Muzeum Regionalnego w Pułtusku

plakat zaprasza na zwiedzanie piwnic 10 i 11 lipiec. 2021 r. na szarym tle widok grafili zabytkowego ratusza i napisy terść plakatu. poniżej logo muezum i herb Pułtuska.