Sprawy społeczne
Sprawy społeczne
Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzinom z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu. Karta jest wydawana bezpłatnie, każdemu członkowi rodziny. Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio, dzieci – do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do osiągnięcia 25 lat.
Osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności. Karta oferuje system zniżek oraz dodatkowych uprawnień. Jej posiadacze będą mieli możliwość korzystania z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju. Zniżki mogą oferować nie tylko instytucje publiczne, ale również przedsiębiorcy prywatni. Przystępując do programu zyskują prawo do posługiwania się znakiem „Tu honorujemy Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny”.
Kartę przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta na wniosek członka rodziny wielodzietnej.
PLIKI DO POBRANIA:
Dołącz online do Karty Dużej Rodziny!
Firmy i instytucje, które chcą dołączyć do programu Karta Dużej Rodziny mogą zrobić to szybciej. Wystarczy, że wypełnią i wyślą deklarację online.
Nowy Moduł Obsługi Partnera w ramach programu Karta Dużej Rodziny dostępny na stronach rodzina.gov.pl oraz empatia.mpips.gov.pl ułatwia przystąpienie do programu. Jak się zgłosić? To proste: wystarczy napisać, jakie zniżki chce się zaoferować oraz wypełnić e-deklarację. Po uzgodnieniu warunków współpracy Minister Pracy i Polityki Społecznej lub Wojewoda (w przypadku podmiotów działających lokalnie) podpisze z firmą lub instytucją umowę.
Nowy moduł ułatwi potencjalnym partnerom dołączenie do programu, przyspieszy cały proces, a także usprawni pracę jednostek odpowiedzialnych za zawieranie umów z nowymi partnerami.
Status partnera programu to szereg korzyści oraz prestiż, a także możliwość pozyskania grupy lojalnych klientów. Swoją Kartę odebrało już ponad 1,3 mln osób a prawie 1,5 mln złożyło wnioski o jej wydanie. W sumie w Polsce jest 627 tys. rodzin wielodzietnych. Dodatkowo partnerzy mogą posługiwać się znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny” w materiałach informacyjnych i promocyjnych.
Liczba partnerów Karty Dużej Rodziny systematycznie się powiększa. W programie uczestniczy już ponad 1000 firm i instytucji, które oferują zniżki dla rodzin w ponad 10 tys. miejsc w całej Polsce.
Do programu dołączyli już m.in. sieć PLAY, T-Mobile, księgarnie Świat Książki i Bonito, Centrum Nauki Kopernik, PKP Intercity, Stadion Narodowy i Kopalnia Soli w Wieliczce. Członkowie rodzin wielodzietnych mogą także skorzystać ze zniżek w sklepach sieci Carrefour oraz na stacjach paliw LOTOS.
Nie trzeba być dużą firmą by do nas dołączyć – do partnerów Karty Dużej Rodziny należą także m.in. PKS Piła, Muzeum Dobranocek i przedszkole niepubliczne „Krasnal” w Olsztynie.
Karta Dużej Rodziny przyznawana jest każdemu członkowi rodziny, także rodzinom zastępczym i rodzinnym domom dziecka. Rodzicom karta wydawana jest dożywotnio, dzieciom do ukończenia 18 lub 25 lat w przypadku kontynuowania nauki. Karta przyznawana jest bezpłatnie i bez względu na dochód.
Deklarację można złożyć tutaj: https://empatia.mpips.gov.pl/web/piu//formularz-zgloszenia-kdr
Gmina Pułtusk realizuje Program Rodzina 3+ zgodnie z Uchwałą nr XXX/247/2016 Rady Miejskiej w Pułtusku z dnia 29 września 2016 r. z późn. zm. w sprawie podjęcia działań zmierzających do polepszenia warunków życiowych wielodzietnych rodzin zamieszkałych na terenie Gminy Pułtusk. Celem Programu jest umacnianie rodziny oraz wspieranie realizacji funkcji i kondycji rodziny wielodzietnej.
Uchwała nr XLIV/338/2014 Rady Miejskiej w Pułtusku z dnia 21 marca 2014 r. w sprawie podjęcia działań zmierzających do polepszenia warunków życiowych wielodzietnych rodzin zamieszkałych na terenie Gminy Pułtusk.
Informacje dla Partnerów Programu
Partnerem Programu Rodzina 3+ może zostać podmiot (sklep, firma usługowa, przedsiębiorstwo) przystępujący do realizacji Programu.
- udział w Programie jest dobrowolny
- tytuł partnera otrzymuje podmiot wspierający Program Rodzina 3+
- wielkość i rodzaj wsparcia każdy partner określa indywidualnie
Korzyści związane z udziałem w Programie:
1. Program kreuje pozytywny wizerunek firmy
2. Pozwala na pozyskiwanie nowych klientów i budowania z nimi trwalszej więzi
3. Zapewnia dodatkową możliwość promocji:
a) Realizator zapewnia obszerną reklamę na stronie www.pultusk.pl w zakładce Rodzina 3+
b) Realizator zapewnia reklamę w materiałach propagujących Program w prasie lokalnej
4. Uczestnik programu otrzymuje tytułu PARTNERA PROGRAMU RODZINA 3+ oraz możliwość wykorzystania oznakowania programu we własnych materiałach reklamowych
Podmiot zainteresowany udziałem w Programie Rodzina 3+ zobligowany jest do:
1. Wypełnienia i złożenia w Urzędzie Miejskim w Pułtusku formularza zgłoszeniowego zawierającego proponowane przez niego formy wsparcia programu.
2. Podpisania porozumienia z realizatorem programu (Gmina Pułtusk).
3. Oznakowanie siedziby (firmy, instytucji itp.) specjalną naklejką PARTNERA PROGRAMU RODZINA 3+
Formularz zgłoszeniowo/aktualizacyjny jest skierowany do właścicieli i dyrektorów pułtuskich sklepów, firm usługowych, przedsiębiorstw. W formularzu tym określicie Państwo między innymi wielkość proponowanych zniżek, zakres towarów i usług nimi objętych i okres udziału w programie. Pracownicy samorządu dostarczą Państwu porozumienie dotyczące partnerstwa w programie, przygotowane na podstawie danych zawartych w formularzu akcesyjnym oraz materiały do oznakowania miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Informacje o udziale w programie będą Państwo mogli zamieszczać we wszelkich wydawanych przez siebie nośnikach reklamowych i stronach internetowych. Również w materiałach informacyjnych dotyczących programu, jak i na stronie internetowej www.pultusk.pl, znajdzie się informacja o Państwa udziale w programie i rodzaju udzielanych zniżek.
PLIKI DO POBRANIA:
Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych informuje, że w roku 2019 nie przewidziano środków przeznaczonych do przekazania gminom na wykonywanie zadań z zakresu administracji rządowej realizowanych przez gminę, jakimi są ustalanie prawa i wypłata pomocy pieniężnej kombatantom, ofiarom represji oraz wdowom/wdowcom pozostałym po osobach uprawnionych, zgodnie z dyspozycją z art. 19b ust. 1 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (tekst jednolity Dz. U. z 2018 r. poz. 276).
Kombatanci i inne osoby uprawnione znajdujące się w trudnej sytuacji mogą zwrócić się o pomoc pieniężną bezpośrednio do Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wzór wniosku o przyznanie pomocy pieniężnej ze środków budżetowych będących w dyspozycji Szefa Urzędu oraz szczegółowe informacje dotyczące procedury wnioskowania o pomoc są opublikowane na stronie internetowej Urzędu: www.kombatanci.gov.pl
Ponadto Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych informuje, że od dnia 9 listopada 2017 roku weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy o pomocy społecznej. Wszelkie informacje na ten temat na stronie www.kombatanci.gov.pl.