Facebook
Facebook
YouTube
RSS

W czwartek 23 września 2021 roku w Państwowym Muzeum Etnograficznym odbyło się uroczyste wręczenie nagród i honorowych wyróżnień laureatom XV edycji konkursu “Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”. W uroczystej gali wzięli udział Zastępca Burmistrza Miasta Pułtusk Mateusz Miłoszewski, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Pułtusku Andrzej Popowicz oraz kustosz Monika Żebrowska.

W tegorocznej edycji prestiżowego konkursu, w którym biorą udział największe muzea Warszawy i całego Mazowsza, zgłoszono 130 projektów w sześciu kategoriach. Ich oceny dokonali członkowie Kapituły, w skład której weszli przedstawiciele Samorządu Województwa Mazowieckiego, Stowarzyszenia Muzealników Polskich – Oddział Mazowiecki, Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów oraz czworo dyrektorów muzeów wyróżnionych zaproszeniem do udziału w obradach szacownego gremium – w tym po raz pierwszy dyrektor pułtuskiego Muzeum Andrzej Popowicz.

Przyznane nagrody wręczali Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Wicemarszałek Wiesław Raboszuk. Muzeum Regionalne w Pułtusku otrzymało pierwszą nagrodę w kategorii Muzea w sieci za projekt zrealizowany we współpracy z telewizją internetową PułtuskNEWS pt. „Pułtusk przez wieki” cykl filmów o historii miasta dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Podczas uroczystości wyświetlono film prezentujący najlepsze projekty z każdej kategorii. O nagrodzonym przedsięwzięciu Muzeum Regionalnego w Pułtusku opowiadała Monika Żebrowska – koordynator i prowadząca cykl „Pułtusk przez wieki”.

Sukces Muzeum jest tym większy, że prestiżową statuetkę „Wierzby” otrzymało drugi raz z rzędu. W zeszłym roku w kategorii Projekt Otwarty nagrodzony został projekt “O wolną i niepodległą Polskę” – spektakl teatralny w 70. rocznicę pokazowego procesu młodzieży w kinie Narew w Pułtusku dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży.

Cykl filmów o historii miasta można oglądać na kanale You Tube PułtuskNews – kliknij poniżej aby obejrzeć:

Tekst i foto: Muzeum Regionalne w Pułtusku