uczestnicy warsztatów pomagają gotować
Facebook
Facebook
YouTube

W Centrum Dziedzictwa Kulturowego odbyły się warsztaty kulinarne pod hasłem „Smaki kuchni żydowskiej”, które towarzyszyły nowo otwartej wystawie czasowej „Mir zaynen ale brider – wszyscy jesteśmy braćmi” poświęconej pamięci pułtuskiej społeczności żydowskiej. Zajęcia poprowadziła prezes Pułtuskiego Stowarzyszenia Dialogu Most Aneta Szymańska.

Uczestnicy pod jej kierunkiem przyrządzili kilka popularnych potraw wegetariańskich, typowych dla kultury żydowskiej. Prace kuchenne były urozmaicane ciekawostkami o realiach życia w Izraelu. W trakcie warsztatów można było również zwiedzić wystawę.

Aneta Szymańska jest wielbicielką kultury żydowskiej i współczesnej izraelskiej. Miłośniczka wypraw po Izraelu, kucharz amator i pasjonatka kuchni żydowskiej. Podczas warsztatów umiejętnie przekazała uczestnikom wiedzę o tradycyjnej kuchni izraelskiej. Wspólnie z uczestnikami przygotowała potrawy kuchni izraelskiej tak inne smakowo od naszych tradycyjnych. Okazało się jednak, że potrawy, które zaproponowała stały się bliskie smakom polskim i zdobyły grono zwolenników. Humus czy Tahini nie są już obcymi potrawami dla uczestników warsztatów.

Warsztaty odbywały się przez cztery dni. Uczestniczyli w nich uczniowie: Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Pułtusku z klasy III Ep z wychowawczynią Barbarą Meredyk, klasy III Technik Żywienia po gimnazjum przy Zespole Szkół im. Bolesława Prusa z wychowawcą Barbarą Grąbczewską oraz klasy III branżowej z Zespołu Szkół Jana Ruszkowskiego z wychowawcą Martą Wójtowicz-Gajkowską. Ponadto odbyły się również warsztaty kulinarne dla dorosłych.

Poniżej przepisy na potrawy, które poznali uczestnicy warsztatów.

PRZEPISY:

Szakszuka
Papryka, czerwona cebula, pomidory bez skórki, sól pieprz, papryka w proszku.

Podduszamy na oliwie z oliwek warzywa na patelni do miękkości. W utworzonej na patelni masie robimy dziurki w które wlewamy jajka. Dodajemy do smaku sól i pieprz. Podajemy, kiedy jajka są lekko ścięte.

Tahini
Pasta sezamowa – około 4 łyżek, odrobina wody, sól, pieprz, sok z jednej cytryny, dwa ząbki czosnku (wyciskamy), świeża natka pietruszki. Wszystko mieszamy i gotowe.

Humus
Słoik ciecierzycy razem z sosem, który jest w słoiku wlewamy do miski, dodajemy tahini z przepisu powyżej, doprawiamy solą i pieprzem. Wszystko miksujemy na jednolitą masę i podajemy ze świeżą pitą lub chrupiącym chlebem.

Izraelski ryż
Gotujemy ryż i mieszamy z prażonymi pestkami dyni, rodzynkami, kurkumą, ziarnami kolendry, solą i pieprzem. Podajemy z duszonymi warzywami: cukinią, marchewką, czerwoną cebulą, papryką, czosnkiem z odrobiną miodu, soli i pieprzu.

Zupa z czerwonej soczewicy
Dusimy czerwoną cebulę, czosnek, paprykę, bataty, marchewkę, imbir. Gotujemy wodę z soczewicą, wrzucamy do wody uduszone warzywa, blendujemy. Doprawiamy sokiem z cytryny, mlekiem kokosowym, sproszkowaną kurkumą, ziarnami kolendry, miodem, solą i pieprzem.

Babaganush
Nakłute bakłażany pieczemy w piekarniku. Obieramy ze skóry, dodajemy tahini, pomidory bez skóry, sól pieprz, świeżą pietruszką.

Pieczony kalafior
Kalafior w całości wkładamy do piekarnika. Pieczemy, aż będzie brązowy, nie czarny. Wyjmujemy i smarujemy tahini. Posypujemy: solą, pieprzem, natką pietruszki i ziarnami granatu.

Wydział Edukacji i Promocji