Facebook
Facebook
YouTube

Od 9 do 31 marca br. na rynku w Pułtusku gości całodobowa wystawa „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej”, która ukazuje opowieści z rodzinnych archiwów, niezwykłe losy i codzienne życie polskich rodzin w okresie II Rzeczypospolitej. Wystawa zrealizowana jest w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej, którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na unikalną wartość rodzinnych pamiątek i aktywne zaangażowanie w świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jej dodatkowym atutem jest nietypowy wygląd i koncepcja ekspozycji. Projekt wystawy, przygotowany przez studio Podpunkt, nominowany został do Polish Graphic Design Awards – konkursu na najlepsze polskie projekty komunikacji wizualnej.

Wystawa obejmuje 5 głównych działów tematycznych, w których przedstawiono: przekrój narodowościowy i wyznaniowy oraz wielokulturowość rodzin II RP, ich zróżnicowany status społeczny od rodzin chłopskich po arystokrację, udział w obronie Niepodległej i walce o jej granice, życie codzienne w latach II RP oraz rolę kobiet w odrodzonym państwie. Wystawa powstała w oparciu o materiały ze zbiorów rodzinnych przekazanych prze ostatnie dwa lata przez licznych darczyńców do zasobu Archiwów Państwowych w całej Polsce.

Pozostałe przekazywane materiały sukcesywnie są zamieszczane na stronie internetowej: archiwarodzinne.gov.pl. Składają się na nie głównie unikalne fotografie, które dokumentują życie polskich rodzin od końca XIX stulecia po czasy współczesne.

Wydział Promocji, Kultury i Sportu, Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Pułtusku