Życzenia Wielkanocne. Treść życzeń: "Nie lękajcie się Chrystus zwyciężył świat. On jest z wami zawsze" św. Jan Paweł II Święta Wielkanocne to czas odradzającej się nadziei i radości. Niech ten wyjątkowy okres napełnia Państwa serca pokojem i doda sił do pokonywania trudności, przynosząc dobro, życzliwość i zrozumienie. Życzymy Państwu, aby budząca się do życia przyroda nastrajała optymizmem, a atmosfera świątecznych dni przenikała naszą codzienność Podpisano: Przewodniczący Rady Miejskiej w Pułtusku Łukasz Skarżyński Burmistrz Miasta Pułtusk Beat Jóźwiak Wielkanoc 2025

Skarby Rynkowej „trzynastki”

Pełną parą prowadzony jest remont kamienicy przy ul. Rynek 13, mający na celu adaptację budynku do aktualnych potrzeb i funkcji użytkowych oraz kulturowych. Roboty, które wykonywane są obecnie wewnątrz obiektu, pozwalają na zapoznanie się z kunsztem dawnej sztuki budowlanej, na dostrzeżenie jej piękna i ciekawych architektonicznych rozwiązań stosowanych grubo przed ponad stu laty. Zadziwia już nawet fakt, że ówczesnymi wyłącznymi surowcami konstrukcji były palona cegła i wapno lasowane. Nie było stalowych zbrojeń i betonu. I to wszystko okazywało się niezwykle trwałe. Genialnym rozwiązaniem wydają się ceglane sklepienia kolebkowe (beczkowe) w kształcie połowy leżącego walca. Godnymi uwagi są również łukowe nadproża w osiach ścian poprzecznych oraz nad otworami okiennymi i drzwiowymi, jak również jodełkowy układ cegieł płyty biegu schodów wewnętrznych. Można zatem powiedzieć, że są to prawdziwe skarby ówczesnej sztuki murarskiej, które pozostawili nam w takiej obfitości jej dawni wspaniali mistrzowie.

Opis fotografii:

1, 2. Odkryte ubytki ceglanych sklepień kolebkowych nad zewnętrzną częścią piwnic.

3. Ubytki ceglanych sklepień kolebkowych nad zewnętrzną częścią piwnic; widoczny stan tynków ścian zewnętrznych przyziemia (od strony kanału).

4. Korytarz wewnętrzny w poziomie przyziemia;  widoczna struktura ścian po usunięciu warstwy tynku; widoczne nadproża łukowe w osiach ścian poprzecznych.

5. Otwór włazowy w sklepieniu nad piwnicami wewnętrznymi.

6. Widoczne sklepienie kolebkowe piwnic; w oddali przemurowane otwory w ścianach zewnętrznych.

7. Widoczne sklepienie kolebkowe piwnic; w oddali przemurowane otwory w ścianach zewnętrznych.

8. Widoczne sklepienie kolebkowe piwnic.

9. Widoczne sklepienie kolebkowe piwnic.

10, 11, 12. Wewnętrzna klatka schodowa; widoczna ceglana konstrukcja stopni; charakterystyczny bieg schodów – długi i niezbyt szeroki.

13. Widoczne sklepienie kolebkowe piwnic; uzupełnianie ubytków sklepień i ścian.

14. Otwór włazowy w sklepieniu nad piwnicami; uzupełnianie ubytków sklepień i ścian.

15. Otwór włazowy w sklepieniu nad piwnicami; widoczne ubytki ścian wewnętrznych; uzupełnianie ubytków sklepień i ścian.

16. Wewnętrzna ściana murowana; widoczny znaczny ubytek po zlikwidowaniu pieca; widoczny zły stan murów, tymczasowa podpora zabezpieczająca konstrukcję w tym miejscu, do czasu wykonania napraw.

17, 18. Wewnętrzna ściana murowana z kanałem dymowym; dobrze uwidocznione murowane nadproże łukowe nad otworem; widoczne osłabienia i ubytki struktury muru.

19. Zachowany piec kaflowy w dobrym stanie, ulokowany w charakterystycznej wnęce, piec zostanie zachowany do aranżacji; widoczna podłoga z drewna w złym stanie, stropy drewniane.

20. Po zbiciu tynków uwidoczniły się przemurowania otworów w ścianach bocznych; różnice w stanie cegły przemurowań dobrze uwidaczniają orientacyjny czas i sposób modyfikacji otworów.

21. Uwidoczniły się przemurowania otworów w ścianach; po lewej widoczne miejsce po byłym piecu kaflowym, pozostało włączenie do komina – czopuch; odzyskane kafle i drzwiczki z pieca w dobrym stanie przewidziane do ponownego wykorzystania.

22. Dobrze zachowane ceglane nadproże okna; po prawej widoczna konstrukcja ścian działowych; „placki” zaprawy klejowej pozostałe po okładzinie ścian wewnętrznych w niektórych pomieszczeniach.

23. Zejście do piwnic; widoczny łuk sklepienia ceglanego.

24. Płyta ceglana biegu schodów wewnętrznych; dobrze zachowana forma ułożenia i stan cegły.

Referat Inwestycji i Pozyskiwania Środków Pozabudżetowych

Skip to content