OSTRZEŻENIE O UPAŁACH 18.08.2023
Facebook
Facebook
YouTube

W związku z ostrzeżeniem wydanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie informujemy, że  na  terenie Gminy Pułtusk przewidywane jest  występowanie upałów (temperatura maksymalna może wynieść do 33ºC).

Wysokie temperatury utrzymywać się będą do  godz. 19.00 dnia 20 sierpnia br.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 85%.

Dlatego też uprzejmie prosimy o zapoznanie się z zamieszczonymi poniżej zasadami postępowania w przypadku wystąpienia wyżej wymienionych zjawisk atmosferycznych.

ZASADY POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU WYSTĄPIENIA UPAŁÓW I WYSOKICH TEMPERATUR

Prawie każdy lubi wygrzewać się na słońcu, ale dla własnego dobra powinniśmy robić to z umiarem bo nawet niewinne opalanie może być przyczyną różnego rodzaju schorzeń. Aby  skutecznie chronić nasz organizm przed niekorzystnym oddziaływaniem promieni słonecznych i wysokich temperatur, należy postępować zgodnie z niżej wymienionymi zasadami.

Przed wystąpieniem upałów należy:

  1. Przygotować się do zaciemnienia okien lub zainstalowania tymczasowych ekranów odblaskowych takich jak płyty tekturowe pokryte folią aluminiową, w celu odbijania promieni słonecznych na zewnątrz.
  2. Utrzymywać chłodne powietrze wewnątrz pomieszczeń poprzez umieszczenie w  drzwiach i oknach żaluzji lub rolet.
  3. Jeżeli posiadamy klimatyzację, sprawdzić czy przewody urządzeń klimatyzacyjnych są właściwie izolowane i szczelne.
  4. Przygotować zapas wody pitnej.

Podczas upałów, należy:

  1. Ograniczyć do minimum przebywanie na słońcu, zwłaszcza w czasie najintensywniejszego działania jego promieni.
  2. Zaciemniać okna poprzez tymczasowe zainstalowanie zasłon lub żaluzji, które mogą zredukować ilość ciepła słonecznego docierającego do domu przez okno nawet o 80%.
  3. Przebywać wewnątrz pomieszczeń tak długo, jak jest to możliwe. Jeżeli nie posiadamy klimatyzacji, staramy się przebywać na najniższym poziomie budynku poza zasięgiem światła słonecznego.
  4. Ze względu na przesilenie sieci energetycznych ograniczać używanie klimatyzacji i  wentylatorów, unikajmy stałej pracy tych urządzeń.
  5. Spożywać lekkie, zbilansowane posiłki.
  6. Regularnie pić duże ilości wody. Osoby cierpiące na epilepsję oraz schorzenia serca, nerek, wątroby lub będące na niskowodnej diecie, zanim zaczną przyjmować większe ilości płynów powinny skontaktować się z lekarzem.
  7. Unikać spożywania napojów alkoholowych, ponieważ powodują one odwodnienie organizmu.
  8. Ubierać się w luźne ubrania, zakrywające możliwie największą powierzchnię skóry. Odzież o jasnych kolorach odbija ciepło i pomaga utrzymać normalną temperaturę ciała.
  9. Chronić twarz oraz głowę poprzez noszenie odpowiedniego nakrycia głowy.
  10. Unikać zbytniego nasłonecznienia i używać środków, które odpowiednio chronią przed promieniami słonecznymi.
  11. Unikać skrajnych zmian temperatur. Chłodny prysznic natychmiast po przebywaniu na słońcu może spowodować wystąpienie hipotermii, zwłaszcza u starszych i bardzo młodych ludzi.
  12. Zwolnić tryb życia oraz ograniczyć wykonywanie ciężkich prac i wyczerpujących zajęć.
  13. Często odpoczywać aby umożliwić działanie naturalnego systemu chłodzenia organizmu. Ponadto należy poznać objawy dolegliwości termicznych i dowiedzieć się  jak w takich sytuacjach udzielać pierwszej pomocy.
  14. W przypadku oparzeń lub innych dolegliwości natychmiast skontaktować się  z  lekarzem.

Samodzielny Referat Zarządzania Kryzysowego i Spraw Wojskowych