Facebook
Facebook
YouTube

W ramach kolejnego etapu realizacji projektu „Strefy zieleni i rekreacji w Pułtusku” w październiku rozpoczęły się prace związane z nasadzeniami drzew i krzewów w obszarze ulic staromiejskich oraz placów przyszkolnych.

Łącznie nasadzonych zostanie:

  • 234 sztuk drzew oraz
  • 1797 sztuk krzewów i bylin.

Nowa powierzchnia biologicznie czynna wyniesie 2.470,4 m2.

Nową roślinnością pokryta zostanie niezagospodarowana część pasa drogowego przy ul. Nowy Rynek, ulicach Przechodniej i Reformackiej. Posadzone będzie w tych miejscach kilka drzew kasztanowca czerwonego oraz krzewy ozdobne o zróżnicowanej kolorystyce, liści, kwiatów i owoców, uroczo wyglądające zarówno w czasie wegetacji, jak również w okresie zimowym ot np. trzmielina oskrzydlona czy ognik szkarłatny.

Wśród nowo posadzonych gatunków na szczególną uwagę zasługuje Barbula klandońska – krzewinka, która przepięknie uzupełnia każdą przestrzeń, gdyż jej kwiaty odznaczają się nieczęstym dla innych roślin kolorem głębokiego błękitu.  Zakwita dość późno, bo dopiero w sierpniu i utrzymuje swe urokliwe kwiatostany do późnej jesieni, kiedy większość roślin  powoli zapada już w sen zimowy.  Barbula, poza widowiskowością swojego pokroju, charakteryzuje się też niezwykle przyjemnym zapachem, który rozprzestrzenia po zagospodarowanym obszarze zielonym. Krzewinki te są ostatnim oddechem lata, który można dzięki nim poczuć jeszcze jesienią. Nieprzypadkowo roślina ta znalazła się w okolicy przystanku autobusowego, gdzie oczekując na komunikację, można w pełni docenić walory tej jeszcze mało popularnej rośliny.

W pasach drogowych nowo wyremontowanych ulic staromiejskich w pozostawionych na ten cel rezerwach zostaną nasadzone atrakcyjne gatunki drzew jak np. platan klonolistny czy ambrowiec amerykański balsamiczny.

Aby zapewnić optymalne warunki wzrostu, każde z nowo posadzonych drzew wyposażone zostanie w system napowietrzający w postaci rur perforowanych mających za zadanie również zapewnienie optymalnej wilgotności podłoża i ułatwiających podlewanie. Ponadto dla każdego drzewa zostanie zamontowany system kierunkujący przyrost korzeni w głąb gruntu, co zminimalizuje skutki ingerencji korzeni w stronę nowo wykonanej nawierzchni.

Nowe drzewa i krzewy pojawią się również na terenach gminnych szkół i przedszkola.

O brakującą zieleń uzupełniony zostanie park edukacyjny przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 3, a nowo powstałe lodowisko przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 zyska ciekawy wygląd poprzez zastosowanie gatunków krzewów wyglądających szczególnie atrakcyjnie w okresie jesienno-zimowym.

Dopełnieniem nowo budowanego placu zabaw przy Publicznym Przedszkolu nr 4  będą drzewa i krzewy, które przyniosą radość najmłodszym mieszkańcom naszego miasta. Dobór gatunków skomponowany został w taki sposób, aby znalazły się odmiany atrakcyjne wizualnie, a jednocześnie bezpieczne dla ciekawskich maluchów.

Mając na uwadze utrzymanie ciągłości drzewostanu wokół kanałków, którym niewątpliwego uroku dodają  wierzby płaczące rosnące na skarpach, przewidziano ich uzupełnienie w ilości 80 szt. Charakterystyczny cechą wierzb jest szybki przyrost masy, jednak jest to drzewo bardzo kruche i szybko starzejące się, a z tego wynika konieczność dbania o sukcesywną wymianę drzewostanu.

Referat Inwestycji i Pozyskiwania Środków Pozabudżetowych,
Wydział Edukacji i Promocji Urzędu Miejskiego w Pułtusku