Wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) 2
Facebook
Facebook
YouTube

Długa majówka za pasem, wakacje tuż, tuż – już dziś warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia podczas pobytu w kraju UE/EFTA umożliwi nam leczenie w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego kraju.

Jak działa EKUZ? – W razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia podczas wyjazdu do państw UE/EFTA, na podstawie tej karty ubezpieczonym w NFZ przysługują świadczenia zdrowotne niezbędne z medycznego punktu widzenia, do tego, aby podróżować dalej lub bezpiecznie wrócić do domu – tłumaczy Zbigniew Terek, dyrektor Mazowieckiego OW NFZ. – O tym, jakie to świadczenia, każdorazowo decyduje lekarz biorąc pod uwagę ich charakter oraz przewidywany czas pobytu ubezpieczonego w państwie członkowskim UE/EFTA – dodaje.

Korzystając z EKUZ musimy pamiętać, że w krajach UE/EFTA będziemy traktowani jak obywatele danego kraju. Jeśli jakieś świadczenie jest odpłatne dla obywateli danego kraju, zapłacimy za nie także my.

Wniosek o EKUZ można złożyć na pięć sposobów:

– za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP,
– za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP),
– pocztą tradycyjną na adres oddziału lub delegatury NFZ,
– pocztą elektroniczną (TYLKO w przypadku wniosków pracowniczych),
– osobiście w oddziale lub delegaturze NFZ.

Mazowiecki OW NFZ zaprasza po EKUZ do dwóch lokalizacji w Warszawie:

– siedziby oddziału przy ul. Chałubińskiego 8 (w poniedziałki od 8.00 do 18.00, od wtorku do piątku w godzinach 8.00-16.00),
– niedawno uruchomionego punktu obsługi klientów NFZ w hali odlotów Lotniska Chopina, niedaleko wejścia C, przy strefie kontroli bezpieczeństwa (od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00),

oraz delegatur w Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Siedlcach i Radomiu.

Sezon wakacyjny co prawda już niedługo, jednak Lotnisko Chopina wciąż nie jest oblegane przez turystów. Dlatego jeśli zależy nam na czasie, zachęcam do wyrobienia EKUZ właśnie tam – mówi dyrektor Terek.

Jak długo ważna jest karta EKUZ? Dla emerytów – 20 lat. W przypadku osób ubezpieczonych (osoby zatrudnione, prowadzące pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą) – 3 lata. W przypadku dzieci karta będzie ważna do dnia 18. urodzin.

W roku 2022 Mazowiecki OW NFZ wystawił bez mała212 tys. europejskich kart.

Info: Narodowy Fundusz Zdrowia