Zdjęcie książeczek wojskowych
Facebook
Facebook
YouTube

W tym roku dla osób z terenu Gminy Pułtusk kwalifikacja wojskowa potrwa od 4 do 15 marca br.. Obowiązkowemu stawiennictwu podlegają przede wszystkim mężczyźni urodzeni w 2005 roku. Odrębnie wyznaczonym dniem jest 18 marca br., który przeznaczony jest na kwalifikację kobiet z terenu Gminy Pułtusk i Powiatu Pułtuskiego. Kwalifikacja odbywa się w ww. dniach od godziny 8:30 w Akademii im. Aleksandra Gieysztora  (filia Akademii Finansów i Biznesu Vistula) przy ul. Adama Mickiewicza 36 B, 06-100 Pułtusk.

Każdy, kto jej podlega, a nie ma określonej kategorii zdolności do pełnienia służby wojskowej, ma obowiązek sam zgłosić się do komisji, nawet gdyby nie dostał wezwania.

Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji podlegają:

– mężczyźni urodzeni w 2005 r.,

– mężczyźni urodzeni w latach 2000 – 2004, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,

– osoby, które w latach 2022 i 2023 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za: czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia,

– kobiety urodzone w latach 1997 – 2005, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub pobierające naukę w zawodach interesujących armię (np. lekarze, weterynarze, psycholodzy, rehabilitanci, radiolodzy, diagności laboratoryjni, informatycy, tłumacze),

– osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej.

Jeżeli z ważnych przyczyn wezwany nie może stawić się w wyznaczonym terminie powinien zawiadomić o tym Urząd Miejski w Pułtusku z siedzibą przy ul. Staszica 35, 06-100 Pułtusk – pokój nr 104, Samodzielny Referat Zarządzania Kryzysowego i Spraw Wojskowych lub telefonicznie (23) 306 72 42. Należy podać ważne przyczyny, które nie pozwalają na stawienie się oraz posiadać dokument je potwierdzający. Nieusprawiedliwione niestawienie się w wyznaczonym terminie skutkuje nieprzyjemnymi konsekwencjami. Nieobecnemu grozi grzywna lub przymusowe doprowadzenie do komisji przez policję.

Osoby stawiające się przed komisją muszą pamiętać o zabraniu dokumentu tożsamości, dokumentu potwierdzającego wykształcenie (pobieranie nauki), a także ewentualną dotychczasową dokumentację medyczną.

Uwaga. Kwalifikacja wojskowa to nie pobór do wojska. Jej celem jest tylko określenie fizycznej i psychicznej zdolności do ewentualnej służby wojskowej i założenie ewidencji wojskowej.

Więcej informacji dot. kwalifikacji wojskowej oraz jej przebiegu w linku poniżej:

https://www.wojsko-polskie.pl/zostanzolnierzem/kwalifikacja-wojskowa/

Samodzielny Referat Zarządzania Kryzysowego i Spraw Wojskowych