Samorząd Gminy Pułtusk Muzeum Regionalne w Pułtusku Miejskie Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku Stowarzyszenie Wspólnota Polska Dom Polonii w Pułtusku Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Pułtusku Pułtuska Grupa Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty Parafia św. Mateusza w Pułtusku zapraszają na XI PUŁTUSKĄ NOC MUZEÓW 18 maja 2024 r. (baner)
Facebook
Facebook
YouTube

Serdecznie zapraszamy na XI Pułtuską Noc Muzeów

18 maja 2024 r. w godz. od 18.00 – 22.00

Zachęcamy do skorzystania z propozycji pułtuskich instytucji i organizacji pozarządowych,
a w szczególności do odwiedzenia Muzeum i świętowania z nami Międzynarodowego Dnia Muzeów.

W tym dniu nasze wystawy stałe będą dostępne w godzinach:

🔸10.00 – 18.00 – wejście biletowane (zgodnie z Regulaminem zwiedzania Muzeum Regionalnego
w Pułtusku)

🔸18.00 – 22.00 – wejście bezpłatnie.

Atrakcją specjalną wydarzenia jest ZWIEDZANIE MIASTA ŚLADAMI BISKUPA PAWŁA GIŻYCKIEGO, które poprowadzi dr Paulina Biernacka, pracownik naszego Muzeum. Historyczny spacer rozpocznie rejs gondolą – to doskonała okazja, aby przyjrzeć się zamkowemu wzgórzu z perspektywy rzeki oraz poobserwować przygotowującą się do snu przyrodę. Rzeki od najdawniejszych czasów kształtowały osadnictwo. Mimo wielu niebezpieczeństw jakie niosła za sobą bliskość rzeki, pełniła ona bardzo ważną rolę w zagospodarowaniu wielu średniowiecznych miast. Rejs pozwoli zastanowić się nad znaczeniem Narwi dla naszego miasta i okolic. Bogatsi o to doświadczenie postaramy się następnie odnaleźć
w dzisiejszym krajobrazie Pułtuska ślady działalności bp Pawła Giżyckiego. Decyzje duchownego okazały się niezwykle trwałe…kształtują obraz miasta do dziś.

A oto harmonogram zwiedzania miasta śladami bp Giżyckiego:

🔸18.00 – rejs gondolą – miejsce zbiórki przystań Domu Polonii. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc na udział w rejsie prowadzone będą zapisy w Muzeum, których dokonać można osobiście lub telefonicznie (zapisy do 17.05.2024 r. Muzeum Regionalne w Pułtusku ul. Rynek 43, lub telefonicznie: 23 692 51 32)

🔸19.15 – zwiedzanie miasta śladami bp. P. Giżyckiego – miejsce zbiórki na dziedzińcu Domu Polonii
w Pułtusku. Zwiedzanie zamku, spacer po mieście, zwiedzanie pułtuskiej kolegiaty, którą w 2018 roku uznano za Pomnik Historii.

Muzeum Regionalne w Pułtusku