II Pułtuski Festiwal Roślin Ogrodowych już za nami
W sobotę, 9 maja 2026 r., pułtuski rynek zamienił się w kolorową i pachnącą przestrzeń pełną kwiatów, roślin oraz ogrodniczych inspiracji. Wszystko za sprawą II Pułtuskiego Festiwalu Roślin Ogrodowych, którego organizatorem był Samorząd Gminy Pułtusk a współorganizatorem Miejskie Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku.
Osoby przybyłe na wydarzenie mogły znaleźć na stoiskach wystawców szeroki wybór roślin ogrodowych i balkonowych, a także m.in. produkty pszczelarskie oraz wyroby wikliniarskie.
Festiwal odwiedzili przedstawiciele organizatora: Burmistrz Miasta Pułtusk Beata Jóźwiak, I Zastępca Burmistrza Mateusz Miłoszewski, II Zastępca Burmistrza Anna Ignatowicz oraz Radni Rady Miejskiej w Pułtusku.
Dla dzieci przygotowano bezpłatne warsztaty pszczelarskie, które poprowadzili Grzegorz Adamczyk i Damian Adamczyk z pasieki „Miód spod lasu” z Gościejewa. Uczestnicy warsztatów poznali tajniki życia pszczół, dowiedzieli się, skąd bierze się miód oraz jak należy bezpiecznie zachowywać się w pobliżu uli. Prowadzący zwrócili również uwagę na odpowiedzialne zachowanie w lesie, który jest naturalnym środowiskiem życia pszczół.
W części praktycznej każde dziecko mogło własnoręcznie wykonać świecę z naturalnego wosku i zabrać ją do domu. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy ukończenia warsztatów, a wspólne fotografie były miłym podsumowaniem spotkania.
Cennych porad ogrodniczych, które były transmitowane na żywo w portalu Facebook Miasto i Gmina Pułtusk udzielała Katarzyna Górska z pułtuskiej kwiaciarni „U Kasi”. Podczas spotkania opowiadała m.in. o właściwym przygotowaniu podłoża pod rośliny balkonowe i tarasowe, prezentowała propozycje kompozycji kwiatowych oraz wyjaśniała, na co zwracać uwagę podczas sadzenia roślin. Szczególną uwagę poświęciła odpowiedniemu doborowi gatunków do stanowisk oraz zasadzie łączenia w jednej donicy roślin o podobnych wymaganiach.
Dziękujemy wszystkim wystawcom i osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia za współtworzenie tego wyjątkowego dnia. Mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie podczas trzeciej edycji festiwalu, a pogoda będzie z roku na rok jeszcze bardziej sprzyjająca uczestnikom i wystawcom.
Wydział Promocji, Kultury i Sportu
