Spotkanie ze Sztuką Wielkanocną Kurpi 61
Facebook
Facebook
YouTube

Tradycja pułtuskich Spotkań ze Sztuką Wielkanocną sięga już ponad dwudziestu lat i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. W sobotę 23 marca br. mieszkańcy Gminy Pułtusk oraz goście przybyli na pułtuski rynek mogli podziwiać w całej okazałości kulturę kurpiowską, zarówno tę z Puszczy Zielonej jak i Białej.

Po raz drugi organizatorem wydarzenia był Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, a jego współorganizatorami była Gmina Pułtusk i Muzeum Regionalne w Pułtusku.

Na pułtuskim rynku można było kupić produkty regionalne związane ze zbliżającymi się świętami. Odbyła się degustacja potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, dla których zorganizowany został także konkurs na „rejbak kurpiowski”. Nagrodę Burmistrza Miasta Pułtusk otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich z Turzyna „Turzyniacy”.

Wielką atrakcją wydarzenia był koncert zatytułowany „Pieśni Wielkopostne ” w wykonaniu  Witolda Kuczyńskiego oraz zespołu „Carniacy”. Wydarzenie uświetnił także koncert młodych skrzypków z Kurpiowskiej Akademii Smyczkowej pod kierownictwem Pawła Dąbkowskiego.

W centrum Dziedzictwa Kulturowego (ul. Rynek 13) odbyły się warsztaty plastyki obrzędowej, w których uczestniczyły całe rodziny wykonując tradycyjne palemki, pisanki i wycinanki pod okiem instruktorów – twórców ludowych.

Wydział Promocji, Kultury i Sportu

Wydział Promocji, Kultury i Sportu