Muzeum Historii Polski zaprasza do wspólnego wyboru Króla Tysiąclecia!

Z okazji 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski, Muzeum Historii Polski ogłasza ogólnopolski plebiscyt: Ranking Królów Tysiąclecia.
To wyjątkowa inicjatywa, która daje każdemu szansę na oddanie głosu na najlepszego polskiego władcę – spośród aż 28 królów, którzy rządzili naszą ojczyzną od 1025 roku aż do końca XVIII wieku.
Głosowanie wystartowało 24 kwietnia 2025 roku, a jego zwieńczeniem będzie uroczyste ogłoszenie wyników 6 lipca 2025 podczas wydarzenia historycznego „Uczta u Chrobrego”, które odbędzie się na warszawskiej Cytadeli.

W ramach inicjatywy powstaną dwa niezależne rankingi:·
Ranking Publiczności, tworzony na podstawie głosów oddanych online oraz w specjalnej urnie dostępnej w siedzibie Muzeum,·
Ranking Historyków, w którym polscy historycy ocenią monarchów w czterech kategoriach:
1. Polityka wewnętrzna,
2. Polityka zagraniczna,
3. Wpływ na wolności obywatelskie,
4. Umiejętność reagowania na wyzwania epoki.

Projekt stanowi nie tylko okazję do przypomnienia sylwetek dawnych królów, ale również pretekst do refleksji nad współczesnym rozumieniem przywództwa, odpowiedzialności i dobrych rządów.Czy tytuł Króla Tysiąclecia przypadnie w udziale Bolesławowi Chrobremu – pierwszemu koronowanemu królowi Polski, Kazimierzowi Wielkiemu – budowniczemu potęgi państwa, czy może Janowi III Sobieskiemu – zwycięzcy spod Wiednia? O tym, który z nich zasłużył na miano najwybitniejszego władcy naszej historii, zdecydują Polacy w ogólnonarodowym głosowaniu.

Głosuj już teraz!
Swojego faworyta możesz wybrać na dwa sposoby:

-online na stronie https://ranking.muzhp.pl

-stacjonarnie – wrzucając kartę do specjalnej urny w hallu głównym Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli.

Głosować może każdy – bez względu na wiek!
W głosowaniu mogą wziąć udział wszyscy, którzy chcą wyrazić swoje zdanie – od pasjonatów historii po tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z dziejami Polski.

Biogramy władców – przeczytaj krótkie sylwetki królów dostępne na stronie plebiscytu ranking.muzhp.pl – dowiedz się, kto reformował państwo, a kto musiał stawić czoła najtrudniejszym kryzysom.

Muzeum Historii Polski

Skip to content