Spotkanie ze sztuką wielkanocną puszczy białej (2)
Facebook
Facebook
YouTube

Spotkania ze Sztuką Wielkanocną w Pułtusku to już tradycja. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, organizatorzy powrócili do stacjonarnych warsztatów i kiermaszu, które odbyły się po raz 23.

W sobotę, 9 kwietnia w Centrum Dziedzictwa Kulturowego przy ul. Rynek 13 odbyło się XXIII Spotkanie ze Sztuką Wielkanocną na które zaprosili: Samorząd Gminy Pułtusk, Muzeum Regionalne w Pułtusku i Stowarzyszenie „Puszcza Biała – Moja Mała Ojczyzna”.

Tradycyjne, kurpiowskie pisanki wyklejane sitowiem, wielkanocne palmy zdobione kolorowymi kwiatami z bibuły – wszystko to mogli wykonać uczestnicy warsztatów pod czujnym okiem Haliny Witkowskiej – prezesa Stowarzyszenia „Puszcza Biała – Moja Mała Ojczyzna” oraz pracowników Muzeum Regionalnego w Pułtusku. Twórczyni ludowa – Pani Halinka przygotowała również dla uczestników ciasto drożdżowe oraz fafernuchy – kurpiowskie ciasteczka w kształcie kopytek, które są wpisane na listę produktów tradycyjnych województwa mazowieckiego.

Tegoroczne spotkanie zgromadziło nie tylko lokalną społeczność, ale również cieszyło się zainteresowaniem społeczności ukraińskiej, która uciekając przed wojną, znalazła schronienie w Pułtusku.

Nie brakowało zainteresowanych nauką sztuki wyklejania wydmuszek sitowiem oraz wykonywania kurpiowskich kwiatów z bibuły, które zdobią palmy wielkanocne. Wśród uczestników byli również przedstawiciele młodego pokolenia społeczności ukraińskiej, która znalazła schronienie przed wojną w naszym mieście.

Przed budynkiem Centrum Dziedzictwa Kulturowego odbywał się równocześnie kiermasz wielkanocny. Można było zakupić tradycyjne kurpiowskie pisanki, palmy oraz serwety z kurpiowskim haftem i wiele innych, ręcznie wykonanych ozdób.

Wydział Promocji, Kultury i Sportu