Wernisaż wystawy ilustracji książkowych Zygmunta Zaradkiewicza 1
Facebook
Facebook
YouTube

W piątkowe popołudnie,17 czerwca, w Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Pułtusku przy ulicy Rynek 13 odbył się wernisaż wystawy prac artystycznych Pułtuszczanina – Zygmunta Zaradkiewicza, zatytułowany ILUSTRACJE INSPIRACJE.
Artystę i jego małżonkę bardzo serdecznie przywitał Burmistrz Pułtuska Wojciech Gregorczyk. We wspomnieniach powrócił do czasów, gdy zdobycie tygodnika satyrycznego „Szpilki” w latach PRL-u graniczyło z cudem, wszak ówczesna cenzura nie była w stanie wychwycić wszystkich podtekstów kontestujących ówczesny system władzy. Burmistrz zaprezentował kilka historycznych egzemplarzy tego czasopisma, gdzie na pierwszych stronach (na okładkach) widniały rysunki Zygmunta Zaradkiewicza. To była miara mistrzostwa.
Wystawa ma związek z jubileuszem 50-lecia jego bardzo bogatego dorobku artystycznego. Mieszkańcom Pułtuska, ale również gościom został zaprezentowany ważny fragment twórczości Mistrza, którym są ilustracje książkowe. Wernisaż i wystawa zostały pomyślane jako symboliczny powrót artysty do domu lat młodości.
Zygmunt Zaradkiewicz jest znakomitym grafikiem, rysownikiem, absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydziału Grafiki – dyplom z wyróżnieniem rok 1976. Wcześniej był absolwentem pułtuskiej Szkoły Podstawowej Nr 4, mieszczącej się wówczas przy ul. Kościuszki i Alma Mater – dumy Pułtuska i Pułtuszczan – Liceum Ogólnokształcącego imienia Piotra Skargi. Debiutował w 1972 roku rysunkiem satyrycznym na łamach „Szpilek” – tygodnika, w którym publikowali najznamienitsi satyrycy oraz miesięcznika „Polska”. Jego rysunki ukazywały się m.in. na łamach „Szpilek”, „Sztandaru Młodych”, „Karuzeli”, „itd”, „Życia Warszawy”, „Razem”, „Rzeczpospolitej”, ale też w prasie niemieckiej i włoskiej. Oprócz rysunków satyrycznych Zygmunt Zaradkiewicz był autorem plakatów filmowych i okolicznościowych, a także współautorem (razem z żoną Joanną Zaradkiewicz) scenografii i kostiumów teatralnych. Opracował graficznie i zilustrował kilkadziesiąt książek dla dzieci, ale i dla dorosłych. W latach 2011-2014 był dyrektorem Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Zygmunt Zaradkiewicz był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany w rozlicznych konkursach krajowych i zagranicznych. Ze względu na ich znaczną liczbę warto z tej obszernej listy wymienić pierwszą – Złotą Szpilkę przyznaną Artyście w 1972 roku i najnowszą – 3 nagrodę World Press Catroon 2022 w Portugalii.
Wystawa będzie prezentowana do zakończenia 25. Dni Patrona Pułtuska św. Mateusza, czyli do 18 września, a w ramach jubileuszowego Święta Patrona naszego Miasta w Domu Polonii odbędzie się jeszcze jeden wernisaż wystawy, tym razem – rysunków satyrycznych Zygmunta Zaradkiewicza i promocja jego publikacji „W podróży sentymentalnej do rodzinnego Pułtuska”.

Wydział Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Pułtusku