Pułtuskie obchody Powiatowego Dnia Strażaka 29
Facebook
Facebook
YouTube

W niedzielę, 22 maja, odbyły się podniosłe uroczystości z piękną oprawą sztandarowo-mundurową i instrumentalną związane z tegorocznymi obchodami Powiatowego Dnia Strażaka. Ich pierwsza część miała charakter religijny – w kościele pw. św. Józefa Mszę świętą odprawił i płomienne kazanie wygłosił kapelan pułtuskich strażaków ks. Kanonik Józef Gawlik.
Po nabożeństwie pododdziały zawodowych oraz ochotniczych Straży Pożarnych, wraz ze swoimi sztandarami i orkiestrą, przewędrowały na dziedziniec Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Dla wielu strażaków był to wyjątkowo radosny dzień, ponieważ z rąk ważnych osobistości politycznych i przełożonych otrzymali odznaczenia oraz liczne awanse. Wyróżnionych uhonorowali m.in. Wicepremier Henryk Kowalczyk oraz Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Jarosław Nowosielski. Rozdano też wiele innych ważnych wyróżnień, darów i podziękowań.
Była to przede wszystkim uroczystość podsumowująca obchodzone już od ponad roku dwa duże jubileusze 140-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Pułtusku oraz 120-lecia powstania Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Pułtusku, z konieczności przesunięte w czasie ze względu na przedłużającą się pandemię covidową. Z okazji tak ważnych rocznic został ufundowany i podczas uroczystości odsłonięty oraz poświęcony obelisk upamiętniający poległych w obronie ojczyzny i zmarłych strażaków powiatu pułtuskiego od roku 1880.
Władze Powiatu Pułtuskiego reprezentowali podczas uroczystości Starosta Jan Zalewski i Beata Jóźwiak. W podwójnej roli Przewodniczącego Rady Powiatu i Komendanta Powiatowego Ochotniczych Straży Pożarnych wystąpił Tadeusz Nalewajk. Gminę Pułtusk reprezentowali Burmistrz Wojciech Gregorczyk wraz z Zastępcą Burmistrza Mateuszem Miłoszewskim i Sekretarzem Miasta Patrycją Kazimierczak.
Pod koniec oficjalnej uroczystości dokonano przekazania kluczyków do dwóch pojazdów specjalistycznych. Gmina Pułtusk dofinansowała wcześniej z własnego budżetu zakup nowoczesnego pojazdu pożarniczego pod potrzeby pułtuskiej jednostki Państwowej Straży Pożarnej w kwocie 160.000,00 zł, a w zamian wsparta przez Gminę jednostka PSP przekazała nieodpłatnie jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Głodowie jeden ze swoich najlepszych samochodów ratowniczo-gaśniczych starszej generacji marki SCANIA.

Wszystkim Strażakom powiatu pułtuskiego gratulujemy z okazji ich wspaniałego święta.

Wydział Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Pułtusku