burmistrz przemawia na tle flag
Facebook
Facebook
YouTube

W piątek, 3 grudnia br. w Centrum Dziedzictwa Kulturowego odbył się wernisaż wystawy pt. „Mir zaynen ale brider – wszyscy jesteśmy braćmi” poświęconej pamięci pułtuskiej społeczności żydowskiej. Wystawa została zorganizowana przez Samorząd Gminy Pułtusk, Muzeum Regionalne w Pułtusku, Pułtuskie Stowarzyszenie Dialogu Most oraz Stowarzyszenie Byłych Mieszkańców Pułtuska w Izraelu.

Przed rozpoczęciem części oficjalnej w atmosferę chasydzkiej mistyczności wprowadził Raphael Roginski – gitarzysta, kompozytor i wykonawca, improwizator, animator kultury i badacz folkloru muzycznego. Zgromadzonych gości powitał Dyrektor Muzeum Regionalnego w Pułtusku – Andrzej Popowicz.

Burmistrz Miasta Pułtusk – Wojciech Gregorczyk w ciepłych słowach mówił o społeczności żydowskiej, jako ważnym ogniwie tworzącym przedwojenną tożsamość Pułtuska i wyraził radość z możliwości zaprezentowania jej historii w salach Centrum Dziedzictwa Kulturowego.

“Kultura żydowska to ważne dziedzictwo naszego miasta i fragment jego tożsamości. Wystawa ta pięknie wpisuje się w charakter działalności i cel powołania Centrum Dziedzictwa Kulturowego, dlatego pragnę podziękować Pułtuskiemu Stowarzyszeniu Dialogu Most oraz Stowarzyszeniu Byłych Mieszkańców Pułtuska w Izraelu oraz Muzeum Regionalnemu za zorganizowanie tak ważnej dla Pułtuska właśnie tu, w Centrum Dziedzictwa Kulturowego” – mówił włodarz Pułtuska.

Wystawa, jak zaznaczył Burmistrz, jest również ważnym elementem współpracy Samorządu Gminy Pułtusk, miejskich instytucji kultury oraz Pułtuskiego Stowarzyszenia Dialogu Most. Kolejnym będą warsztaty kulinarne „Smaki kuchni żydowskiej”, które odbędą się 8 grudnia.

“Cieszy mnie fakt, że nasza współpraca staje się coraz bardziej widoczna. Dzięki wizytom przedstawicieli Izraela oraz wydarzeniom związanym z kulturą żydowską pułtuszczanie mają możliwość bliższego poznania piękna kultury, która przez lata była obecna w Pułtusku. Pułtusk może poszczycić się nie tylko bogatą historią i zabytkami, ale również swoją wielokulturowością. Mieszkańcy mogą poznać bogactwo, jakie wniósł i cały czas wnosi do polskiej kultury naród żydowski i doświadczyć, jak dużą wartością jest wspólne funkcjonowanie różnych grup społecznych, poznawanie siebie nawzajem, swojej kultury i swoich zwyczajów” – dodał Burmistrz Wojciech Gregorczyk.

Adiunkt Paulina Biernacka, autorka wystawy opowiedziała o wyzwaniach związanych z jej realizacją. Podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do wzbogacenia wystawy swoimi wspomnieniami i rodzinnymi pamiątkami. Prezes Pułtuskiego Stowarzyszenia Dialogu Most – Aneta Szymańska wyraziła radość z finalizacji tak ważnego dla niej przedsięwzięcia i przedstawiła kilka osób, które nie mogąc osobiście uczestniczyć w wernisażu przesłały krótkie nagrania z pozdrowieniami z Izraela. Nie mogło zabraknąć listu i pozdrowień od Zafriry Malovany Shmukler.

Po wysłuchaniu i obejrzeniu nagrań, zgodnie z żydowskim obyczajem Chanuki zostały zapalone świąteczne światła. W trakcie tego obrzędu Gil Stein odśpiewał poemat liturgiczny „Ma’oz Tzur”.

Koncert wiolonczelowy w wykonaniu Małgorzaty Kozłowskiej był klimatycznym zwieńczeniem wernisażu. Po części oficjalnej przyszedł czas na degustację pączków, co jest tradycją podczas Chanuki.

Wystawa składa się z dwóch części: planszowej oraz z zabytków. Przez najbliższy tydzień (6-9 grudnia) plansze prezentowane będą w Centrum Dziedzictwa Kulturowego przy ul. Rynek 13, a zabytki będzie można oglądać w Muzeum Regionalnym w Pułtusku w kamienicy przy ul. Rynek 36. Od piątku 10 grudnia do 31 stycznia 2022 roku cała wystawa będzie dostępna w siedzibie Muzeum. Zapraszamy do zwiedzania!

Wydział Edukacji i Promocji,
Muzeum Regionalne w Pułtusku.