Otwarcie Ścieżki Ekologicznej „Czyste Powietrze” przy PSP nr 4 w Pułtusku 10
Facebook
Facebook
YouTube

23 września br. przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 z klasami sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku odbyło się uroczyste otwarcie Ścieżki Ekologicznej pod nazwą „Czyste Powietrze”. To pierwsza w Polsce taka inwestycja łącząca interaktywne elementy ścieżki edukacyjnej i siłowni plenerowej, która poprzez zabawę, aktywność fizyczną uczy a przy tym daje nam możliwość samodzielnego wyprodukowania prądu do naładowania telefonu komórkowego.

Ścieżka Edukacyjna powstała w ramach projektu „Czyste Mazowieckie 2022” i ma zachęcać także do zdobywania wiedzy z zakresu ochrony środowiska i dbania o jego czystość. Organizatorem projektu był Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki, a finansowanie zapewnił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Współorganizatorami byli: Samorząd Gminy Pułtusk i Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 z klasami sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku, a partnerem przedsięwzięcia – Lasy Państwowe. W ramach projektu, po konferencji prasowej i prezentacji ścieżki edukacyjnej, na terenie boiska PSP nr 4 odbył się piknik edukacyjno – ekologiczny.

W konferencji prasowej oraz uroczystym otwarciu ścieżki edukacyjnej udział wzięli m.in: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk, Mazowiecki Kurator Oświaty Aurelia Michałowska, Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Kamila Mokrzycka, Burmistrz Miasta Pułtusk Wojciech Gregorczyk przedstawiciele Rady Miejskiej w Pułtusku oraz dyrektor ZS nr 4 w pułtusku Krzysztof Łachmański.

Ścieżka wyposażona jest w urządzenia aktywne wytwarzające prąd z możliwością ładowania telefonów poprzez USB energią wytworzoną siłą mięśni ludzkich. Zamontowano też czujnik jakości powietrza z ekranem świetlnym. Szczegółowe i pełne wyniki pomiarów jakości powietrza oraz prognozę jakości powietrza, można zobaczyć też w aplikacji (Airly) na telefony i urządzenia mobilne.

Ścieżka Edukacyjna składa się miedzy innymi z:

  • tablic dydaktycznych zawierających elementy interaktywne, które posiadają kompendium wiedzy na temat ochrony środowiska z uwzględnieniem czystego powietrza,
  • czujnika jakości powietrza wraz z monitorem LED zamontowanym na elewacji budynku do prezentacji wyników pomiarów oraz innych warunków atmosferycznych w Pułtusku,
  • ekologicznej, zewnętrznej siłowni plenerowej, podczas której przy jej używaniu można wytworzyć prąd elektryczny, który daje możliwość korzystania z funkcji ładowania USB. Urządzenia wchodzące w skład pomocy dydaktycznej to: rower USB, rower ręczny USB, Orbiterek USB i ławka USB.

Zwieńczeniem święta przyrody ekologii był Piknik Edukacyjno – Ekologiczny dla uczniów pułtuskich szkół podstawowych oraz mieszkańców Pułtuska. Fotorelacja z pikniku niebawem na naszej stronie internetowej.

Wydział Promocji, Kultury i Sportu