Dzień Podziemnego Państwa Polskiego 1
Facebook
Facebook
YouTube

27 września obchodzimy Dzień Podziemnego Państwa Polskiego – tajnych struktur państwa polskiego, istniejących w czasie II wojny światowej. Podziemne Państwo Polskie działało w latach 1939 – 1945 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów. Za jego początek uznaje się utworzenie, 27 września 1939 r., Służby Zwycięstwu Polski.


W 83. rocznicę powstania Podziemnego Państwa Polskiego, 27 września 2022 r., w Pułtusku, na I cmentarzu przy mogile żołnierzy Armii Krajowej z udziałem pocztów sztandarowych odbyła się uroczystość złożenia kwiatów. Oprawę uroczystości zapewnili uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego CN-B im. 13 Pułku Piechoty w Pułtusku. Dowódcą uroczystości był Karol Bystrek. W imieniu Samorządu Gminy Pułtusk i wszystkich gminnych jednostek kwiaty złożył Zastępca Burmistrza Mateusz Miłoszewski z Radnym Rady Miejskiej w Pułtusku Adamem Maickim. Zarys historyczny przedstawiła nauczycielka historii z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Klaudyny Potockiej w Pułtusku – Justyna Wyrzykowska.

Hołd walczącym oddali kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych, powiatowych i gminnych jednostek organizacyjnych, oświaty, służb mundurowych oraz organizacji pozarządowych.

Wydział Promocji, Kultury i Sportu