24 lutego 2023 roku – pierwsza rocznica napaści Rosji na Ukrainę
Facebook
Facebook
YouTube

Dziś mija pierwsza rocznica brutalnego, budzącego grozę ataku putinowskiej Rosji na Ukrainę. Już od pierwszych dni ukraińskiego „Armagedonu” do Polski zaczęły napływać rzesze uchodźców, przede wszystkim kobiet i dzieci.

Mieszkańcy gminy Pułtusk od samego początku otworzyli na oścież swoje serca i podarowali wszechstronną pomoc wyniszczanemu przez najeźdźcę bratniemu narodowi. W tamtych dniach oczy całego świata zostały skierowane i na Ukrainę, i na Polskę, która jak żaden inny kraj bezgranicznie wsparła i nadal wspiera braci udręczonych bestialstwem wroga. Gmina Pułtusk stała się jednym z celów ucieczki dużej liczby uchodźców.

Od początku wojny Samorząd Gminy Pułtusk włączył się w akcję pomocową, a dzięki wszechstronnemu zaangażowaniu mieszkańców, urzędników i wolontariuszy, stanęliśmy na wysokości zadania. Uchodźcom została zapewniona profesjonalna pomoc informacyjna, ewidencyjna i kwaterunkowa. Wszyscy potrzebujący objęci zostali opieką psychologiczną i medyczną. W początkowej fazie działań pomocowych wsparciem nie do przecenienia okazała się organizacja ciepłych posiłków wydawanych wszystkim potrzebującym, jak również zbiórki pieniędzy, artykułów żywnościowych i pierwszej potrzeby. Sprawnie włączane są do systemu oświaty prowadzonego przez Samorząd Gminy Pułtusk przybyłe do naszego miasta dzieci i młodzież. Pomagamy ich rodzicom w zdobyciu pracy. Niemałym powodzeniem cieszą się kursy i szkolenia językowe dla dorosłych obywateli Ukrainy. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej udziela uchodźcom ustawowo przewidzianej pomocy. Ze wsparciem finansowym pośpieszyły nasze miasta partnerskie – Ganderkesee i Montmorency. Nie odmówiliśmy miastu Złoczów proszącemu o pomoc sprzętową – zakup agregatu prądotwórczego.

Za wszelką otrzymaną pomoc pułtuscy obywatele Ukrainy z radością i wzruszeniem wyrażają swoją wdzięczność. Po ucieczce z objętego pożogą wojenną własnego kraju, znaleźli u nas schronienie, a często, jak mówią – swój nowy dom. Dają wspaniałe koncerty i uczestniczą we wszystkich wspólnotowych imprezach. A my z głębi serca życzymy im jak najszybszego powrotu do już bezpiecznej Ojczyzny.

Burmistrz Miasta Pułtusk Wojciech Gregorczyk