Główne kliknij
Facebook
Facebook
YouTube

W niedzielę 1 marca, mieszkańcy Pułtuska i powiatu pułtuskiego uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych. Obchody rozpoczęły się na Popławach, na wzgórzu „Napoleonka”. Inicjatorem pierwszej części uroczystości byli organizatorzy IV pułtuskiej edycji Biegu Tropem Wilczym. O godz. 11:20 na pierwszym cmentarzu, przy symbolicznej mogile Żołnierzy Polski Podziemnej Obwodu Pułtusk odbyła się uroczystość złożenia kwiatów i zapalenia zniczy, aby oddać hołd Żołnierzom Niezłomnym, zorganizowana przez Samorząd Powiatu Pułtuskiego oraz Samorząd Gminy Pułtusk.

I cmentarz- Symboliczna Mogiła Żołnierzy Polski Podziemnej

Oprawę uroczystości zapewniła Pułtuska Grupa Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty. W ceremonii wzięła udział duża grupa młodzieży z klas mundurowych I Liceum Ogólnokształcącego CN-B im. 13 Pułku Piechoty oraz Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku. Następnie, w pułtuskiej bazylice, została odprawiona Msza Święta w intencji poległych Żołnierzy. Mszę poprzedził program słowno-muzyczny  w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Przemiarowie. Po Mszy Świętej złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary terroru komunistycznego przy ul. M. Konopnickiej.

Tablica upamiętniająca ofiary terroru komunistycznego

Bezpośrednio po oficjalnych obchodach, po raz czwarty w Pułtusku, wystartował Bieg Tropem Wilczym zainicjowany przez Młodzieżowy Klub Sportowy w Pułtusku oraz Dom Polonii w Pułtusku. Każdego roku w wydarzeniu bierze udział około 160 uczestników oraz duża grupa widzów.

Bieg Tropem Wilczym

Ostatnim punktem pułtuskich obchodów był wspaniały program artystyczny pt. „Pamięci żołnierzy wyklętych…” w wykonaniu Magdaleny Zakrzewskiej – sopran, Andrzeja Wiśniewskiego – tenor,  Krzysztofa Jaszczaka – fortepian oraz Wojciecha Gąsowskiego – oprawa słowna/komentarz historyczny, zorganizowany przez Miejskie Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku. Utwory muzyczne przeplatane były barwną narracją konferansjera, o losach „Żołnierzy Niezłomnych” i ich czynach w walce o niepodległą Ojczyznę. Artyści wprowadzili słuchaczy w atmosferę wzruszenia i refleksji. Publiczność z wielkim uznaniem słuchała znanych pieśni patriotycznych, utworów  partyzanckich z lat wojennych i nagrodziła wykonawców owacjami na stojąco. Na zakończenie koncertu prowadzący odczytał „Modlitwę Leśnych” Dawida Hallmanna, a zgromadzona publiczność na głos mówiła powtarzające się słowa modlitwy.

“Pamięci żołnierzy wyklętych…”