Facebook
Facebook
YouTube

Pandemia koronawirusa to międzynarodowy problem i wyzwanie, z którym zmagają się również miasta partnerskich Pułtuska –  w Niemczech, Francji, Słowacji, Stanach Zjednoczonych, na Węgrzech.

Ganderkesee (Niemcy)

O tym, jak kryzys zaburzył życie w niemieckim Ganderkesee opowiedział nam Hauke Gruhn – rzecznik prasowy urzędu gminy.

W połowie marca szkoły, przedszkola, biblioteki i inne obiekty publiczne zostały zamknięte dla mieszkańców. Opieka szkolna była początkowo dostępna tylko dla dzieci, których dwoje rodziców pracuje w zawodzie o znaczeniu systemowym (np. jako policjant lub lekarz). Niemniej jednak zdecydowana większość dzieci jest dziś w domu.  Większość uczniów będzie musiała uczyć się w domu do połowy maja, niektórzy nawet do czerwca. Dla przedszkoli nie widać jeszcze możliwości  regularnego otwarcia. Dlatego, wielu rodziców pracuje w domowym biurze.
Wiele sklepów również musiało zostać zamkniętych w połowie marca. Szczególnie dotknięte zostały małe sklepy w centrum Ganderkese. Zezwolono na ich ponowne otwarcie od poniedziałku 20 kwietnia, z zastrzeżeniem pewnych warunków. W międzyczasie wiele sklepów zdecydowało się na oferty online, sprzedawało kupony lub skorzystało z pomocy federalnej, którą można uzyskać stosunkowo łatwo.
Wyłączone z zamknięć były np. sklepy spożywcze. Jednak klienci mieli tam nieznane dotąd doświadczenia: trudności z zakupem papieru toaletowego i jego wysoka cena. Mąka i makaron były również trudne do zdobycia i nadal są sprzedawane tylko w małych porcjach. Trudności wynikały głównie z tak zwanego „chomikowania”. Obserwowano ludzi w supermarkecie, którzy robiąc zapasy, próbowali kupować 60 paczek mąki.
Restauracje i hotele są nadal zamknięte do odwołania dla gości. Gastronomia przeszła na spożywanie posiłku poza lokalem lub dowóz posiłku. Tylko podróżujący w interesach mogą mieszkać w hotelach i apartamentach wakacyjnych. Należy zapobiegać wszelkim formom turystyki. Wiele firm zarejestrowało teraz pracę krótkotrwałą: państwo nadal płaci 60 lub 67 procent wypłaty w tym czasie, aby zapobiec stałemu bezrobociu.
Wszystkie obiekty sportowe, centra młodzieżowe i place zabaw są również zablokowane. W tej chwili szczególnie wpływa to na pływaków. Ze względów bezpieczeństwa basen kryty pozostanie zamknięty przez dłuższy czas. Nowy basen odkryty, który został odnowiony wielkim kosztem, mógłby teoretycznie zostać otwarty w lipcu – jeśli pozwolą na to nowe przepisy. Jednak obecnie istnieje duża niepewność.
W powiecie Oldenburg potwierdzono ponad 200 zakażeń COVID-19; niestety zmarło dziesięć osób starszych i chorych. Tylko 15 osób jest obecnie uważanych za chorych, większość z nich jest wyleczona. Biorąc pod uwagę stosunkowo wysoką liczbę zakażeń w Niemczech, śmiertelność jest bardzo niska w porównaniu z innymi krajami, co przypisuje się dobrze funkcjonującemu systemowi opieki zdrowotnej. Klinika ortopedyczna w Ganderkese będzie wykorzystywana tylko w nagłych przypadkach dla pacjentów zarażonych.

Administracja w ratuszu Ganderkese już w połowie marca powołała zespół kryzysowy, na którego czele stoi burmistrz Alice Gerken. Każdego dnia podejmowane są tutaj decyzje dotyczące wdrożenia środków ochronnych dla ludności. Administracja działa w trzech zmianach czasowych, dzięki czemu zdolność do pracy jest zachowana nawet w przypadku, gdy ktoś z pracowników zostanie zainfekowany koronawirusem. Ratusz jest nadal zamknięty dla interesantów, ale obywatele mogą umawiać się na spotkania, online lub telefonicznie.
Wszelkie wizyty planowane na maj i czerwiec w bliźniaczych miastach Château-du-Loir (Francja) i Pułtusk musiały zostać odwołane, a także różne wymiany uczniów. Niemal całe życie kulturalne zatrzymało się. Nie ma koncertów (cały sezon festiwalowy został odwołany) i nie ma transmisji sportowych w telewizji.
W rolnictwie od dawna mówi się, że pracownicy  do żniw z Europy Wschodniej nie mają wstępu z powodu wirusa. Decyzje te zostały zniesione, aby zagwarantować zbiory. Jednakże susza jest problemem dla wielu rolników.
Od 27 kwietnia w Dolnej Saksonii, w gminie Ganderkesee, wprowadzono obowiązek noszenia masek. Każdy, kto idzie na zakupy lub chce podróżować autobusem lub pociągiem, musi nosić odpowiednią osłonę usta-nos. 
W przyszłości maski będą również obowiązkowe podczas wizyt w ratuszu.
Słońce w Ganderkesee świeci od wielu dni i właśnie otworzyła się popularna lodziarnia. Sprzedaż lodów jest teraz znów dozwolona. Lody można zabierać, ale nie jeść w promieniu 50 metrów od lodziarni.

Senica (Słowacja)

Informację o przebiegu pandemii w słowackim mieście partnerskim Senica podał nam Krzysztof Siwiec – Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Senicy , przyjaciel Pułtuska.

W Senicy od 10 marca została zamknięta Szkoła Sztuk Pięknych, Pałac Młodzieży, żłobek, dom kultury, basen, hala sportowa i stadion zimowy.

11 marca  zamknięte zostały przedszkola i szkoły podstawowe. Anulowano wszystkie wydarzenia do końca czerwca, ograniczony został czas zakupów dla seniorów, którym zapewniono maseczki.

Nastąpiła modyfikacja internetowej strony Miasta Senica (utworzono zakładkę COVID-19), przeprowadzono dezynfekcję transportu publicznego oraz wprowadzono ograniczenia w transporcie publicznym.

9 kwietnia 2020 zamknięte zostały place zabaw dla dzieci w całym mieście, trasy rowerowe, city park, pola golfowe. Na wyżej wymienionych obiektach pojawiły się tabliczki z napisem: MUSI BYĆ NAS TUTAJ MNIEJ.

Wyznaczono w mieście obiekt noclegowy dla repatriantów, przebadano na covid-19 wszystkich pracowników socjalnych – 208 osób.

Zostały zatrzymane wszystkie inwestycje w celu oszczędzania funduszy.

Szerencs (Węgry)

Jak wynika z relacji Rity Kraynak –  pracownika Urzędu Miatsa w Szerencs podobnie wygląda też sytuacja w węgierskim mieście partnerskim.
Szkoły (podstawowe, średnie i uniwersytety) są zamknięte od 16 marca a zajęcia odbywają się online. Egzaminy końcowe w szkołach średnich odbędą się w formie pisemnej w maju. Oznacza to, że nie będzie egzaminów ustnych.
Węgierski rząd od 28 marca wydał stosowne zarządzenia, iż ludzie mogą opuszczać swoje domy tylko z ważnych powodów, na przykład: praca, zabieranie dzieci do przedszkola (ponieważ rodzice, którzy nie mogą zostać w domu ze swoimi dziećmi, mogą nadal zostawiać je w szkołach i przedszkolach, gdzie dzieci przebywają w małych grupach), zaspokajanie potrzeb medycznych, wesela i pogrzeby, usługi pocztowe, handlowe, bankowe, finansowe i ubezpieczeniowe itp.  Osoby powyżej 65 roku życia mogą odwiedzać sklepy spożywcze, apteki, rynki i apteki między godziną 9:00 a 12:00.
Urząd Miejski w Szerencs jest otwarty, ale wiele osób próbuje użyć cyfrowej formy załatwiania spraw urzędowych. Sklepy oprócz aptek i supermarketów są zamknięte codziennie od 15:00.

opracował Wydział Edukacji i Promocji