Facebook
Facebook
YouTube
prześlij
RSS

W dniach 27-29.09.2019 r. Muzeum Regionalne w Pułtusku przystąpiło do akcji „60+ Kultura”, organizowanej co roku w pierwszy weekend jesieni przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem akcji „jest zachęcenie osób powyżej 60. roku życia do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym oraz pokazania im, ile do zaoferowania mają działające w ich okolicach placówki, które specjalnie na tę okazję zorganizują przeróżne warsztaty, zajęcia, wystawy, spotkania, spektakle i wiele innych rozrywek” (cyt. za: https://www.gov.pl/web/kultura/kultura-dostepna-dla-seniorow).

Muzeum Regionalne w Pułtusku przygotowało specjalną ofertę, w ramach której przez trzy dni seniorzy mogli bezpłatnie zwiedzać stałe ekspozycje w wieży ratuszowej i w kamienicy przy ul. Rynek 36.

Dodatkowo w piątek 27 września o godz. 12:00 odbył się otwarty dla wszystkich wykład prof. dr. hab. Radosława Lolo, pt. „Unia Lubelska: perspektywa jubileuszowa”, w którym uczestniczyli zarówno seniorzy na co dzień spotykający się w Dziennym Domu „Senior-WIGOR” Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pułtusku, jak i uczniowie Liceum im. Piotra Skargi w Pułtusku. Prof. Lolo w charakterystycznym dla siebie stylu pełnym odniesień do współczesnych sytuacji, w błyskotliwy sposób przybliżył interesujące aspekty związane z kulisami podpisania Unii Lubelskiej, efektami jej wprowadzenia oraz jej dziedzictwa, które do dziś jest głęboko w nas zakorzenione, choć niekiedy sobie tego nie uświadamiamy.

Ponadto w sobotę 28 września w godz. 10:00-12:00 odbyła się otwarta wycieczka po Pułtusku prowadzona przez pracowników Muzeum: Paulinę Biernacką, która opowiadała o najstarszych dziejach miasta, działalności biskupów płockich, dziedzictwie związanym z Wiktorem Gomulickim oraz Monikę Żebrowską, która m.in. przybliżyła kwestie związane z początkiem wojny francusko-rosyjskiej w 1806 r., pobytem Napoleona w Pułtusku, a także związkami Krzysztofa Klenczona z Pułtuskiem.

Już wkrótce czekają nas kolejne atrakcje, tym razem skierowane do najmłodszych: przedszkolaków i uczniów klas I-III – bezpłatne warsztaty archeologiczne, pt. „W średniowiecznym grodzie”, zaplanowane na 15, 17, 23 i 25 października. Szczegóły w wydarzeniu na Facebooku i stronie internetowej Muzeum Regionalnego: muzeum.pultusk.pl.

Monika Żebrowska, Muzeum Regionalne w Pułtusku